ProDVX SD-22 21.5″ Professional Signage Display with Embedded FHD Media Player
ProDVX SD-22 21.5″ Professional Signage Display with Embedded FHD Media Player
2022100
- Black
- 54.6 cm (21.5″) 1920 x 1020 pixels 250 cd/m²
- Edge-LED
- Built-in speaker(s)
Details
The ProDVX SD-22 is a professional Signage Display. The ProDVX SD-22 comes with an embedded FHD Media Player. The content can be connected through the HDMI input and the unit has a SD, MMC, and MS Card Slot. This 21.5" Commercial Grade Signage Display standard comes with an Auto Video Play & Loop option and has plastic housing. This device supports multiple video, audio and photo sources and can be mounted through a VESA mount. The SD-22 standard comes with speakers and an audio jack output 3.5 mm.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
Specification
| Display | |
|---|---|
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5″) |
| Display resolution | 1920 x 1020 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | Memory Stick (MS), MMC, SD |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Computer system | |
| Video formats supported | RMVB, H.264, MPEG2, MPEG4, MPG |
| Audio formats supported | AAC, MP3 |
| Image formats supported | BMP, JPEG |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 538 mm |
| Display depth | 39.5 mm |
| Display height | 331 mm |
| Width | 538 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 331 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS |
| Other features | |
| Contrast ratio | 600:1 |
| Viewing angle | 160° |
| Housing material | Plastic |
| Screen Size | 21.5" |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250nit |
| Viewing Angle | 160/160 (H/V) |
| Speaker | Yes |
| I/O | HDMI Input |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 10% to 90% |
| Built In Media Player | Yes |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
