LG 43″43UR762H Hospitality TV 4K Ultra HD Black 20 W
LG 43″43UR762H Hospitality TV 4K Ultra HD Black 20 W
43UR762H
- 109.2 cm (43″)
- 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels
- DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 PAL, SECAM
- Wi-Fi Bluetooth Miracast
- High Dynamic Range (HDR) supported
- VESA mounting 200 x 200 mm
- Energy efficiency class (SDR): G 58 kWh 97.2 W
Details
Pro:Centric Cloud Pro:Centric Cloud improves the usability of enterprise's CMS solution and cloudification of system, reinforcing the service of 3rd party solution. It also offers various design templates, improving data collection and analytics platform with an eye-catching dashboard. .Pro:Centric Direct The hotel content management solution Pro:Centric Direct offers easy and simple editing tools, making it easy to perform service and IP network-based remote management with a single click. The Pro:Centric Direct solution enables users to edit their interface easily by providing customized interface and efficiently manages all TVs in the room. The latest PCD version provides IoT-based inroom control. These IoT will be your starting point to prepare for the hotel rooms of next generation through artificial intelligence. Slim Bezel That Makes TV a Sophisticated Objet UR762H series with a slim bezel is designed to blend into any interior and delivers an immersive viewing experience without any interruption. SoftAP Software-enabled Access Point (SoftAP) is a "virtual" Wi-Fi feature that uses TV as a wireless hotspot, enabling guests to connect their own devices to the SoftAP. It supports Bridge Mode, allowing administrators to manage in-room SoftAP information such as signal level, SoftAP passwords, etc. More Innovative LG webOS 5.0 Explore LG Smart TV features, and discover TVs that deliver innovative technology, remarkable clarity, and true-tolife colors. Mood Display & Gallery Mode enable you to utilize the TV as a customized clock and an artwork which perfectly harmonizes with your space and life Welcome Video / Screen With the capability to display several images, Commercial Lite TVs allow for a greater variation of greeting messages in hotel rooms which make customers feel more welcome and cared for Hotel Mode (Public Display Mode) From channel selection to volume level, you can control the TV settings in business areas. Public Display Mode also enables you to restore default settings, as required, on the TVs. USB Cloning USB data cloning makes managing multiple displays more efficient for optimal operation. Instead of setting up each display one by one, data can be copied to a USB for one display and can be sent to the other displays through a USB plug-in. Bluetooth Sound Sync Bluetooth Sound Sync enables users to listen to music on a mobile device through TV speakers via Bluetooth connection.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
Specification
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 109.2 cm (43″) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Design | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 5.0 |
| Voice control | Yes |
| Hospitality features | |
| External clock compatibility | Yes |
| USB cloning | Yes |
| Security mode | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| RJ-12 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Web browser | Yes |
| Miracast | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 97.2 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 119.6 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 58 kWh |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 967 mm |
| Depth (without stand) | 57.1 mm |
| Height (without stand) | 564 mm |
| Weight (without stand) | 10.7 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | MR18HA |
| Cables included | AC |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Screen Size | 43" |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | 400nit |
| Speaker | Yes |
| I/O | HDMI, HDMI Input, LAN, RS232 |
| Mounting | VESA, Wall Mount |
| LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
