Hisense 55VW25E 55” LCD Video Wall Display
Hisense 55VW25E 55” LCD Video Wall Display
55VW25E
- Size: 55”
- Resolution: 1920 x 1080
- Brightness(Typ.): 500 nits
- Contrast Ratio(Typ.): 1200:1
- Viewing Angle(Min.): 178°/178°
- Operating System: Android 11
- Processor CPU: ARM Cortex-A55 Quad Core
- Processor GPU: Mali-G52
- Memory: 2G DDR4
- Storage: 16G EMMC
- Power Supply: AC 100~240V, 50/60Hz
Details
The Hisense VW25E Series LCD Video Wall delivers an almost seamless viewing experience with its ultra-narrow bezels that let your content truly stand out. Designed for versatility, it fits perfectly into a range of environments including monitoring centres, conference rooms, command centres and retail spaces. Its vivid display quality is enhanced by advanced picture technologies, wide viewing angles and anti-glare features that ensure clarity in any setting. With Vision Info built in, the VW25E Series also simplifies content and device management, giving users full control from anywhere at any time.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 55" |
|---|---|
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 500nit |
| Viewing Angle | 178/178 (H/V) |
| Speaker | Yes |
| I/O | HDMI, LAN, RJ45, RS232, USB |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 10% to 80% |
| CPU | ARM |
| GPU | Yes |
| RAM | 2GB |
| LAN | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
