Iiyama LH4375UHS-B2AG 43″ Android OS Digital Signage Display with 4K
Iiyama LH4375UHS-B2AG 43″ Android OS Digital Signage Display with 4K
LH4375UHS-B2AG
- Diagonal: 42.5″, 108cm
- Native resolution: 3840 x 2160 @60Hz (8.3 MegaPixels 4K UHD)
- Panel brightness: 500 cd/m²
- Aspect ratio: 16:9
- Audio output: Mini jack x1 (3.5mm) Speakers 2 x 10W
- Integrated software: Android 11 OS, iiSignage², iiControl, iiShare, EShare, FailOver
- VESA mounting: 200 x 200mm
- Operation temperature range: 0°C – 40°C
Details
Experience continuous high performance with this comprehensive signage solution designed for demanding environments. The LH4375UHS runs around the clock in either landscape or portrait mode without interruption, making it adaptable to any industry need. An integrated Android 11 OS allows you to install applications directly and customize the display with ease. You gain total control over your messaging securely from anywhere using the onboard iiSignage² Content Management System. The SDM Slot offers flexible embedded PC options, while FailOver technology ensures your content remains visible at all times. This display arrives ready for remote network delivery with a removable WiFi module and now supports DP Out from any input. Furthermore, tools like iiControl and the EShare app enable effortless wireless collaboration in your school or enterprise.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 43" |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | 500nit |
| Glass Type | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178/178 (H/V) |
| Speaker | Yes |
| I/O | DisplayPort, DP, HDMI, RJ45, RS232, USB |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| CPU | ARM |
| RAM | 4GB |
| LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
