Sureview SVFSHD490-D25-DB 49″ Double-Sided In-Window High Brightness Display
Sureview SVFSHD490-D25-DB 49″ Double-Sided In-Window High Brightness Display
SVFSHD490-D25-DB
- 49″ Display
- High Brightness: Window facing 2000-5000 cd/m2
- Standard Brightness: Indoor facing 700-1000 cd/m2
- 1920 x 1080 (FHD)
- Panel Size: 1166.9 x 656.0 x 80.0mm
- 24/7 Commercial Grade
- External Light Sensor
- Portrait Orientation
Details
The Sureview SVFSHD490 D25 DB is a 49‑inch double‑sided screen made for windows that need to “shine” even in bright light. It offers Full HD (1920×1080) clarity and a very high brightness range of 2000‑5000 cd/m² on the window‑facing side, with more relaxed indoor‑facing brightness of 700‑1000 cd/m². Designed for nonstop, commercial use, it includes an external light sensor to help adjust to changing light conditions. It’s built tough, sized precisely for portrait orientation (1166.9 × 656.0 × 80.0 mm), and ideal for retailers or public spaces wanting display impact both inside and outside.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 49" |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 1000nit, 4500nit |
| Viewing Angle | 178/178 (H/V) |
| I/O | HDMI, LAN, RJ45 |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| CPU | ARM |
| RAM | 2GB |
| LAN | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
