Sureview SVSH24N 24’’ Ultra Stretched LCD Display
Sureview SVSH24N 24’’ Ultra Stretched LCD Display
SVSH24N
- Full HD Definition
- Narrow Bezel
- ADSDS LCD Panel
- Highly durable screens
- Anti-Glare LCD Panel
- Native Stretched LCD
- OPT.1: LCD Monitor
- OPT.2: Android Player
Details
Unlike other stretched signage that uses cut panels, the Sureview SVSH24N stretched signage uses native stretched displays that feature a photo mask manufacturing process which ensures high quality and outstanding industrial-grade performance. The reliable commercial grade screens enable your shelf display to run smoothly 24/7. With an non-glare (25% haze) panel, you can rest assured that your content will not be obstructed by lighting conditions outside of your control. The sleek, narrow bezel is especially important when placing multiple screens together. The compact design also adds to the aesthetic and reduces strain on shelf edges. In addition, the commercial grade ADSDS panels guarantee incredible image quality and colour depth at an ultra-wide viewing angle. The Sureview SVSH24N also offers a non-resizing/cutting LCD Panel, so no broken glass, fragile sealing, micro-cracks and light leakage. Users can choose the stretched display as LCD Monitor with HDMI IN only, which allows to connect to any external media player or mini PC if required. Users can choose to integrated with Android player to update content via USB or CMS. You can also install any 3rd party CMS Software if required.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 24" |
|---|---|
| Resolution | 1920x360 |
| Brightness | 300nit |
| Glass Type | Anti-Glare |
| Speaker | Yes |
| I/O | HDMI Input, LAN, USB |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 10% to 80% |
| Built In Media Player | Yes |
| CPU | ARM |
| GPU | Yes |
| RAM | 1GB |
| LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Cellular | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
