Sureview SVSH378N 37.8″ Shelf Edge Display
Sureview SVSH378N 37.8″ Shelf Edge Display
SVSH378N
- Ultra HD Definition
- Ultra Narrow Bezel
- Versatile Connectivity
- Full Viewing Angle
- Highly Durable Screens
- Exceptional Brightness
- Native Stretched LCD
- Android Media Player
Details
The Sureview SVSH378N 37.8″ Shelf Edge Display is full HD and offers exceptional brightness for demanding retail environments. The Slim and modern design featuring LED back light technology delivers a captivating look. The reliable commercial grade screen enables your shelf displays to run smoothly 24/7. The Sureview SVSH378N has Ultra HD resolution 2880 x 158, which ensures vivid, high-impact images and videos at the point of sale. In addition, the Sureview SVSH378N has a Full Viewing Angle, allowing Native Stretched panels to display consistent, accurate colour from all viewing angles. The Sureview SVSH378N also offers a non-resizing/cutting LCD Panel, ensuring no broken glass, fragile sealing, micro cracks, light leakage. The Sureview SVSH378N is integrated with Android player, allowing you to update content via USB or online CMS. You can also install any 3rd party CMS Software if required. In addition, the versatile connectivity means that you can update content through Wi-Fi, USB memory stick, ethernet or 4G cellular connection (with customisation).Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 37.8" |
|---|---|
| Resolution | 2880x158 |
| Brightness | 700nit |
| Viewing Angle | 178/178 (H/V) |
| I/O | Micro-USB, TF Slot, USB |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 10% to 80% |
| Built In Media Player | Yes |
| CPU | ARM |
| GPU | Yes |
| RAM | 2GB |
| Wi-Fi | Yes |
| Cellular | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
