Sureview SVSH42W 42″ Ultra Stretched LCD Display
Sureview SVSH42W 42″ Ultra Stretched LCD Display
SVSH42W
- Full HD Definition
- AUO Tartan Technology
- Anti-Glare LCD Panel
- Highly durable screens
- Exceptional Brightness
- Native Stretched LCD
- OPT.1: LCD Monitor
- OPT.2: Android Player
Details
The Sureview SVSH42W stretched signage is designed for continuous use in public spaces, these displays utilise commercial grade LCD panels, LED backlights and internal components. The display can run 24/7 for over 50,000 hours. Elevated brightness of 700nits provides extraordinary colour expression and greater visibility. With FULL HD resolution 1920 x 480 and an ultra-wide 16:4 aspect ratio, the Sureview SVSH42W delivers vibrant and realistic images offering an unparalleled visual experience. With an non-glare (44% haze) panel, you can rest assured that your content will not be obstructed by lighting conditions outside of your control. SVSH Stretched Panels are made using native ultra-wide LCD masks to manufacture professional grade stretched panels, so no broken glass, fragile sealing, micro-cracks, light leakage. OPT.1: Users can choose the stretched display as LCD Monitor with HDMI IN only, which allows to connect to any external media player or mini PC if required. OPT.2: Users can choose to integrated with Android player to update content via USB or CMS. You can also install any 3rd party CMS Software if required.Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 42" |
|---|---|
| Resolution | 1920x480 |
| Brightness | 700nit |
| Glass Type | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178/178 (H/V) |
| Speaker | Yes |
| I/O | HDMI Input, LAN, USB |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 10% to 80% |
| Built In Media Player | Yes |
| CPU | ARM |
| RAM | 1GB |
| LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
