Sureview SVSH8W 8.8’’ Ultra Stretched Android LCD Display
Sureview SVSH8W 8.8’’ Ultra Stretched Android LCD Display
SVSH8W
- Full HD Definition
- Narrow Bezel
- IPS LCD Panel
- Highly durable screens
- Native Stretched LCD
- OPT: Android Player
Details
The Sureview SVSH8W Ultra Stretched Android LCD Display offers a non-resizing/cutting LCD Panel to prevent broken glass, fragile sealing, micro-cracks and light leakage. This reliable commercial grade screen enables your shelf displays to run smoothly 24/7. The Sureview SVSH8W has full HD resolution 1920×480 to ensure vivid, high-impact images and videos at the point of sale. In addition, the commercial grade IPS panels guarantee incredible image quality and colour depth at an ultra-wide viewing angle. A sleek, narrow bezel is especially important when placing multiple screens together. The compact design also adds to the aesthetic and reduces strain on shelf edges. Users can choose to integrated with Android player to update content via USB or CMS. You can also install any 3rd party CMS Software if required.System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 8.8" |
|---|---|
| Resolution | 1920x480 |
| Brightness | 600nit |
| Viewing Angle | 170/170 (H/V) |
| Speaker | Yes |
| I/O | LAN, USB |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 10% to 80% |
| Built In Media Player | Yes |
| CPU | ARM |
| GPU | Yes |
| RAM | 1GB |
| LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Payments can be made in GBP, USD or EUR and can be paid by Swift or locally which reduces bank charges, please ask us for the relevant payment information which will also be shown on your invoice.
In addition, payment can be made via a secure link on both VISA and Mastercard and in your chosen currency. Outside of the UK, there is a 3.5% surcharge to cover transaction charges.
Related Products
You may also like
