Sureview SVUHB65HD8-B2 65″ Sunlight Readable Advertising Screens with 3500nit Ultra High Brightness
Sureview SVUHB65HD8-B2 65″ Sunlight Readable Advertising Screens with 3500nit Ultra High Brightness
SVUHB65HD8-B2
- 3,500 cd/m² Brightness
- Ultra Resistant Blackening 110°C
- 24/7 Usage
- Plug and Play
- Landscape or Portrait
- Temperature Control System
- External Ambient Light Sensor
- Multiple AV Inputs
- Optional Network Upgrade
- 3-Year Warranty
- Lifetime Technical Support
- Viewable through Polarised Lenses
SVUHB65HD8-B2
4K Resolution Displays, 61" to 70" Commercial Displays, 65" Commercial Displays, Commercial Displays, Digital Advertising & Advert Screens, Digital Signage, Display Resolutions, High Bright Single Sided Displays, High Bright/In-Window LCD Displays, Shop By Size, Sureview Commercial Displays
Details
3,500cd/m² Direct Sunlight Readable
Ultra Resistant to Blackening Defect (up to 110°C)
Sleek Thin Bezel
Stylish Lightweight Enclosure
Ambient Light Sensor
Viewable Through Polarised Lenses
Integrated Android Media Player
Smart Temperature Control System
24/7 Commercial Grade
Downloads
System Integration
Please ask about how we can configure your solution
Global Operations
We ship and support products via offices globally
Full Warranty
Industry leading warranties on all solutions as standard
Technical Support
Experienced engineers are on hand to support your project
| Screen Size | 65" |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | 3500nit |
| Viewing Angle | 178/178 (H/V) |
| Speaker | Yes |
| I/O | HDMI, USB, VGA |
| Mounting | VESA |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Operating Humidity | 10% to 80% |
| Built In Media Player | Yes |
| CPU | ARM |
| GPU | Yes |
| RAM | 2GB |
| LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| OS | Android |
Delivery Information
Smaller products from Assured Digital Signage are delivered via FedEx or DHL.
Larger products are shipped on pallets via our freight forwarder. Unless stated otherwise, orders are delivered DAP (Delivered at Place), with import duties and taxes payable by the customer. DDP (Delivered Duty Paid) is available on request. Please contact us for this option.
Payment Methods & Options
Related Products
You may also like
